chinning سردرد اورژانسی سکته مغزی مننژیت

chinning: سردرد اورژانسی سکته مغزی مننژیت سر درد

فقط سینمای کشور عزیزمان ایران نیست که فیلم های جنجالی و توقیفی دارد. دنیای سینما از این جور اتفاقات پر هست. علت این اتفاق نیز البته زیاد به خشونت یا پرده دری ها

ممنوع!

ممنوع!

عبارات مهم : آلمان

فقط سینمای کشور عزیزمان ایران نیست که فیلم های جنجالی و توقیفی دارد. دنیای سینما از این جور اتفاقات پر هست. علت این اتفاق نیز البته زیاد به خشونت یا پرده دری های مضمونی و تصویری فیلم ها ربط دارد. در زیر ١٠ فیلم مهمی که مدتی توقیف بوده اند با هم مرور می کنیم…

ممنوع!

كشتار با اره برقی در تگزاس

(تاب هوپر /١٩٧٤)

این فیلم به علت تعدد سكانس های خشونت آمیز و ترسناك در كشورهای فنلاند، انگلستان، برزیل، استرالیا، آلمان، شیلی، سوئد، نروژ و ایرلند به نمایش درنیامد. فیلم براساس زندگی واقعی قاتلی به نام ادگین ساخته شده است بود كه پوست انسان می پوشید، ولی از اره برقی استفاده نمی كرد.

فقط سینمای کشور عزیزمان ایران نیست که فیلم های جنجالی و توقیفی دارد. دنیای سینما از این جور اتفاقات پر هست. علت این اتفاق نیز البته زیاد به خشونت یا پرده دری ها

حقیقت هر لحظه از داستان عجیب تر و صدالبته ترسناك تر هست. «كشتار با… »، كه بر مبنای جنایت هایی واقعی و وحشتناك ادگین ساخته شده است هست، در نگاه نخست مستندی قدیمی و كم هزینه به نظر می رسد. تاب هوپر می گوید: «انتخاب این عنوان جهت فیلم باعث شد دوستان زیادی را از دست بدهم. فكر می كنم آنها كمی زیاده روی كردند، شاید هم واقعا دلیلی جهت این كارشان داشتند.»

آخرین منزل سمت چپ

(وس كریون/١٩٧٢)

در كشورهای سنگاپور، ایسلند، نیوزیلند، نروژ و آلمان غربی به نمایش درنیامده و جهت ١٨ سال در انگلستان و زیاد از ٣٢ سال در استرالیا ممنوع بوده هست. این فیلم را وس كریون ساخت كه فیلم «تپه ها چشم دارند» او هم در فنلاند ممنوع شده است بود. او جهت فیلم های ترسناكی مثل كابوس در خیابان الم و سری جیغ هم شهرت چشمگیری دارد.

ممنوع!

پرتقال كوكی

(استنلی كوبریك /١٩٧١)

در كشورهای ایرلند، سنگاپور، مالزی، اسپانیا و كره به مدت دو دهه ممنوع شد. یك اقتباس جنجالی از كتاب آنتونی بورخس كه خود كوبریك آن را به پیشنهاد پلیس و به خاطر تهدیدهایی كه علیه او و خانواده اش انجام شده است بود، در انگلستان به نمایش درنیاورد و این عنوان را همسرش بعد از فوت او فاش كرد.

فقط سینمای کشور عزیزمان ایران نیست که فیلم های جنجالی و توقیفی دارد. دنیای سینما از این جور اتفاقات پر هست. علت این اتفاق نیز البته زیاد به خشونت یا پرده دری ها

در «پرتقال كوكی» كوبریك با این مشكل روبه رو است كه تماشاگر را متقاعد كند آنچه در فیلم می بیند آینده نزدیك هست. راه حل هنری اش این است كه به مكان فیلم ظاهر و حس وحال مكان های زندگی روزانه مان را می دهد، در عین حال كه به آن نوعی جلوه غیرعادی می بخشد. یكی از صحنه های تكان دهنده تر پرتقال كوكی صحنه قتل یك زن به دست الكس با اثر هنری ساخت خودش -یك مجسمه- است.

عجیب الخلقه ها

(تاد برونینگ /١٩٣٢)

ممنوع!

نمایش آن در كشورهای ایتالیا، فنلاند و ایرلند ممنوع شد. تصمیم عجیب برونینگ جهت استفاده از آدم های معمولی با شكل و شمایل عجیب و درهم به جای بازیگران گریم شده است حسابی تماشاگران را شگفت زده كرد و با این كه این فیلم حالا یك فیلم كالت به حساب می آید، ولی برونینگ جهت ساختن فیلم بعدی اش باید خیلی تلاش می كرد.

آخرین تانگو در پاریس

(برناردو برتولوچی/١٩٧٢)

این فیلم در كشورهای ایتالیا، نیوزلند، پرتغال، سنگاپور و كره جنوبی ممنوع شد. آخرین تانگو در پاریس نامزد دو جایزه اسكار بود و یكی از مشهور ترین فیلم های بدنام تاریخ سینماست. داستان حول محور یك آشنایی اتفاقی بین بیوه مرد ٤٥ساله ای دور می زند به نام پُل (براندو) و زن جوان ٢٠ساله ای به نام جین (اشنایدر). این دو به طور تصادفی در آپارتمانی كه جهت اجاره گذاشته شده، به هم برمی خورند.

پل می خواهد درد جانكاه ازدست دادن همسرش را تسكین دهد. جین كه در برابر اصالت این احساس واكنشی توأم با احساس ترحم دارد، رابطه با پل را بهتر از حرافی های پوچ و بی مغز نامزدش می داند. از لحظه ای كه این دو اسم ارزش را به یكدیگر می گویند، رابطه ارزش رو به افول می گذارد. درحالی كه در عین سادگی چشم همه به صحنه های آخرین تانگوی پاریسی مانده بود. ولی آخرین تانگو، راوی داستان رویاپردازان و سیاستمداران نبود.

جن گیر

(ویلیام فریدكین /١٩٧٣)

این فیلم یكی از ترسناك ترین و جنجال برانگیز ترین فیلم های تمام ادوار سینماست و نمایش آن در كشورهای انگلستان، مالزی و سنگاپور ممنوع شد. منتقدان استقبال بسیار گرمی از فیلم كردند و فیلم نامزد ١٠جایزه اسكار و برنده دوتای آنها (صدا و تدوین) شد. «جن گیر» علاوه بر عنوان جنجالی اش، یكی از مهوع ترین و دلخراش ترین فیلم هایی است كه تابه حال ساخته شده است است.

هنگام نمایش این فیلم اخبار زیادی از غش، حملات تشنجی و هیستری و حتی در بعضی موارد سقط جنین از تماشاگران گزارش شد. نمایش این فیلم در فنلاند ممنوع شد. این فیلم در انگلستان دو بار رده بندی سنی شد. قسمت هایی از آن از بین بردن شد. جین فوندا و شرلی مك لین نامزد بازی در نقش كریس مك دا نیل (مادر دختر جن زده) بودند. جك نیكلسون هم قرار بود در نقش پدر كاراس (كشیش جوان) بازی كند.

كالیگولا

(تینتو براس و باب گوچیونه /١٩٧٩)

در كشورهای كانادا و ایسلند به نمایش درنیامد. داستان جنجالی امپراتوری روم و نمایش خشونت فراوان به همراه مضامین غیراخلاقی دیگر باعث شد این فیلم جنجالی ترین آثار سینمایی لقب بگیرد. در این فیلم بازیگران مطرحی مثل مالكوم مك داول، پیشتر اوتول و هلن میرن شركت داشتند. كالیگولانام امپراتوری است كه در سال ٣٨پس از میلاد در روم حكومت می كرد. زندگی این امپراتور بعد از فوت خواهرش در وسیلا كاملا عوض کردن می كند. كالیگولا همچنین عنوان نمایشنامه ای است كه آلبر كامو آن را براساس داستان این امپراتور به رشته تحریر درآورد.

زندگی برایان

(تری جونز /١٩٧٩)

این فیلم هم در كشورهای نروژ، ایرلند و سنگاپور ممنوع بود. «زندگی برایان» از نگاه شهروندان انگلیسی، به عنوان عالی ترین فیلم كمدی تاریخ سینما گزینش شد. روزنامه گاردین بعد از نظرسنجی از شهروندان انگلیسی جهت گزینش عالی ترین فیلم های كمدی سینما، فهرست ٥٠ اثر بر تر گزینش شده است را اعلام كرد كه این فیلم در رده نخست قرار گرفته هست.

در جبهه غرب خبری نیست

(لوئیس مایلستون/١٩٣٠)

در كشورهای آلمان و اتریش حدود سه دهه ممنوع اعلام شده است بود. این فیلم موفق به كسب دو جایزه اسكار عالی ترین فیلم و عالی ترین كارگردانی شد، ولی به خاطر مضامین ضدجنگ و خبر ضدآلمانی اش به وسیله هیتلر و متحدانش ممنوع شد. در نمایش بسیار كوتاه مدتش در سینماهای آلمان نیز نازی ها با رهاكردن موش در سالن های سینما نمایش را به هم ریختند.

«در جبهه غرب خبری نیست» یكی از شكوهمند ترین داستان هایی است كه در رابطه با جنگ جهانی اول نوشته شده است است و فیلمی كه از روی آن ساخته شد، یكی از موفق ترین فیلم های تاریخ سینمای دنیا هست. این داستان مستقیما به نسلی از مردم آلمان اشاره دارد كه زندگی ارزش را جهت جنگ فنا كردند.

شیطان مرده

(سام ریمی/١٩٨١)

ممنوع شده است در كشورهای مالزی، انگلستان، آلمان غربی، سوئد، ایسلند، ایرلند و سنگاپور. این فیلم از نخستین فیلم هایی بود كه به وسیله فعالان مذهبی با عنوان «كثافت ویدیویی»- اصطلاحی كه جهت انتقاد از نمایش صریح خشونت به وسیله شرکت های مذهبی، منتقدان و رسانه ها به كار گرفته می شود- مورد شماتت قرار گرفت.

شهروند

واژه های کلیدی: آلمان | زندگی | ممنوع | نمایش | ایرلند | داستان | انگلستان | انگلستان | نمایشنامه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog